آجودانيه

این منطقه به هنوان یکی از محله‌های خوش آب و هوای شمالی تهران محسوب می‌شود و به اصطلاح جزء مناطق بالاشهر و مرفه نشین تهران به شمار می‌آید. جایی گرفتن محله آجودانیه در منطقه یک تهران، منجر به خوش آب و هوا بودن و خوش مسیر بودن آن شده است. پر اهمیت ترین علت پاکیزه بودن هوا در این منطقه، قرارگیری آجودانیه در دامنه رشته‌کوه‌های البرز میباشد. این محله همچنین محله ای سرسبز و تمیز و آرام میباشد که پیشنهاد مناسبی برای افرادی که به دنبال محله ای دنج میخواهند . آجودانیه در شمال تهران و در محله شمیرانات قرار گرفته است. نام دیگر این محله سباری نیز هست. موقعیت مکانی آجودانیه به این شکل است که از جهت شمال به دارآباد، از جهت جنوب به فرمانیه، از جهت شرق به اقدسیه، از جهت غرب به نیاوران دسترسی خوبی دارد. در تهران معمولا محله های عیان نشین و قدیمی دارای داستان های خاص خود هستند که البته شنیدنی هستند . ارتفاع از سطح دریا این محله بین 1550 تا 1725 متر متغیر میباشد . که البته محله آجودانیه نیز از این داستان های شیرین را دارا میباشد . مورخان گفته اند که آجودانیه متعلق به وزیر قورخانه (کارخانه اسلحه‌سازی) ناصرالدین شاه قاجار بوده است که در حال حاضر از این کارخانه اسلحه سازی تنها دروازه‌ آن بجا مانده است که قسمتی از مترو به شمار می‌آید. محله آجودانیه یکی از محله های باکیفیت و اصیل تهران میباشد که میتوان ملک های متعددی با متراژ 80 متری تا 350 متری و حتی بیشتر پیدا کرد که با توجه به محله و کوچه و مصالح ساختمانی و سن بنا و موقعیت آن دارای تفاوت های قیمتی هستند .
آجودانيه

آجودانیه، سبک های معماری و زندگی لوکس در تهران

آجودانیه، سبک های معماری و زندگی لوکس در تهران

آپارتمان آجودانیه

آجودانیه ازجمله محلات خوش آب و هوا ، لوکس و مشهور منطقه یک تهران است که درشمال شهرتهران موقعیت دارد.

بافت مدرن ومنظم شهری، برج های باشکوه ولوکس، مراکزتجاری واداری معتبر وبرند ، طراحی های مدرن، نیوکلاسیک و کلاسیک، پارک ها و باشگاه های ورزشی بیانگر داشتن زندگی باکیفیت عالی ولوکس ساکنان این محله آرام و بدون ترافیک است. 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

محله آجودانیه به لحاظ دسترسی یکی از بهترین مناطق شهرتهران است که درمجاورت محلات اقدسیه، کاشانک و نیاوران، اراج ، دارآباد و فرمانیه قراردارد.  این محله با داشتن خیابانها و نزدیکی اتوبان ارتش، ایستگاه های تاکسی، ایستگاه اتوبوس، ایستگاه های مترو اقدسیه و نو بنیاد به راحتی به محلات مجاور وساییرنقاط تهران دسترسی دارد.  مجله آجودانیه که درزمان قاجار روستای خوش آب و هوا و زمین های زراعتی حاصلخیز بود که متعلق به وزیرقورخانه ناصرالدین شاه-  آقا رضا خان اقبال السلطنه بود. بعد از تعلق گرفتن به افراد مختلف این محله محبوب و زیبا دراوایل دوره پهلوی رونق بیشتری گرفت . نام آن به آجودانیه تغییریافت و بالاخره به شخصی بنام چیتساز تعلق گرفت .

سبک های متعدد معماری از سازه های نوساز با معماری مدرن گرفته تا موجودیت خانه های ویلایی قدیم که دراین محله لاکچری استفاده شده است بیانگراین است که اشخاص ثروتمند و متمول و اعیان نشین بیشتر علاقمند زندگی و خرید ملک دراین منطقه شمال شهرتهران است. اما درکنار ساکنان اشراف و متمول مردم قشرمتوسط نیزدراین محله زیبا به آرامی و امنیت زندگی میکند.

دراین مقاله  به سبک های معماری دراین محله وهمچنان کیفیت و امکانات زندگی ساکنان آجودانیه برای تان معلومات خواهم داد.

اما قبل ازآن لازم میبینم تا درمورد سبک های معماری در جهان برای تان توضیحات دهم که این موضوع بصورت فوق العاده بما کمک خواهد نمود تا بفهمیم کدام تیپ مردم با چه سویه، فرهنگ، امکانات و کیفیت دراینجا زندگی میکنند. بعد از تشریح سبک های معماری بشما مشخصا درباره سبک های معماری و کیفیت و امکانات رفاهی زندگی در محله آجودانیه تهران توضیحات خواهم داد. اگرمیخواهید دراین باره معلومات خوب داشته باشید و راحت تر و بااطمینان بیشترتصمیم به خرید ملک دراین محله بگیرید باما همراه باشید.

 

سبک های معماری درجهان

یکی از مهم ترین دستاوردهای بشر سبک های مختلف معماری است. معماری یکی ازهنرهای خارق العاده بشراست که ازاین طریق میتوان پیام های گوناگون را به دیگران رساند.

موضوعات مثل فرهنگ، عقایید وکیفیت زندگی به واسطه سبک های مختلف معماری به خوبی بیان میشود.

بعد از پیشرفت بشر و تغییرات زندگی، هریک از این معماری ها تبدیل به سبک های معماری گردید.

درقرن اخیرانواع و اقسام مختلف سبک های معماری بوجود آمده است که با گذشت زمان شاهد سبک های تازه تر و طراحی های خارق العاده تر بودیم و خواهیم بود.

سبک ها و فرم های متعدد معماری یک تغییر برجسته نسبت به کیفیت زندگی، روش زندگی و فضاهای شهری بوجود آورده است.

دراین نوشته میخواهم شمارا با سبک های معماری درجهان و محله آجودانیه شهرتهران آشنا بسازم. با ما همراه باشید.

با تغییرات چشم گیر در 100 سال اخیردر زندگی بشر و پیشرفت های که امروز میبینیم در بخش معماری نیز انواع و اقسام مختلف معماری ها در دنیا بوجود آمد و معماران نیز به تدریج معماری های سنتی زیبا را با معماری های مدرن تلفیق و ترکیب نمود که نمونه ها و آثارهای نهایت زیبا و باشکوه را طراحی و معرفی نموده است.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

انواع سبک های معماری

سبک معماری کلاسیک (Classical Architecture)

املاک آجودانیه

معماری کلاسیک(Classical Architecture) مادر همه سبک های متنوع معماری درجهان است و اکثر معماران بزرگ دنیانیزاین موضوع را تایید میکند.

درمعماری کلاسیک شکوه وعظمت با ظاهر فو ق العاده زیبا و باوقار به وضوع مشاهده میشود.

تناسبات مناسب و هماهنگ بین اعضا و قسمت های ساختمان دراین معماری بی نظیراست.

این سبک معماری زمینه سازی شکل گیری دیگرسبک های معماری و طراحی های متنوع انواع معماری ها بوده که امروزه هم برهمگان نمایان است.

سبک معماری کلاسیک برای اولین بار درقرن پنجم قبل از میلاد حضرت مسیح دریونان و همچنان قرن سوم بعد از میلاد حضرت مسیح در روم بکارگرفته شده است.

این سبک معماری درقرن ها وسالهای بعدی بارها احیا شده است. طورمثال معماران مشهوردنیا درطی دوران رنسانس ایتالیا تلاشهای زیادی نمودند تا سبک معماری کلاسیک روم احیا گردد و دوباره به آن سبک از ساختما سازی توجه بیشترگردد.

بنیان گذار سبک معماری کلاسیک

باوجود که معماران زیادی دراین قسمت نقش داشتند و تلاش های ارزشمند انجام دادند اما دراینجا صرف از معمار مشهور روم به اسم Marcus Vitruvius) ) نام میبرم.

مارکوس بیان نمود که تمامی بناها و ساختمان ها باید کارایی و کاربرد پذیری، استحکام وتوان مقاومت وهم چنان زیبایی و جذابیت فوق العاده داشته باشد که بااین بیانات وی اصول وپایه های اساسی سبک معماری کلاسیک ساختمان را بنا نهاد.

دلایل حفظ و محبوبیت معماری کلاسیک

خصوصیات و اصول معماری کلاسیک با فلسفه طراحی های روم و یونان باستان تلفیق شدند که اعتقاد داشتند هرمعماری باید برپایه نظم و منطق بوده وهمراه با تناسب وتقارن کامل باشد.

این دلیل اساسی احیا، حفظ ومحبوبیت سبک معماری کلاسیک طی قرن های بسیار متمادی باوجود فراز ونشیب های مختلف از یونان باستان گرفته تا عصر جدید وامروزمیباشد که همواره مورد توجه خاص معماران دنیا قرارداشته است.

خصوصیات بارز سبک معماری کلاسیک

هرسبک معماری ویژگیها و نشانه های مختص به خودرا دارد که به محض دیدن آن مشخصات و نشانه ها نوعیت معماری آن ساختمان درذهن شما تعریف میشود.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

ویژگیهای بارز سبک معماری کلاسیک در دنیا قرا زیرمیباشد

·        تقارن وتناسب

رعایت تناسب و اصل یکنواختی بین تعداد، اندازه ستونها، پنجره ها وساییر عناصر والمان های ساختمان از ویژگیهای مهم این سبک معماری میباشد. همچنان از ویژگیهای ثابت وعمومی این نوع سبک معماری نمای ستون ها و پنچره ها بصورت کشیده بوده که کنده کاریهای دستی و سنگ تراشی ها وساییرنقاشی ها در نمای ساختمان و ستون ها نگاه هربیننده را بخود مجذوب میسازد.

·       سبک ستون ها

ستون های کلاسیک قسمت مهم از زیبایی ظاهری ساختمان است. این ستون ها دارای نظم و سبک بسیار بارز و برجسته است که متناسب با اصولی معماری یونان باستان میباشد.

این ستون ها معمولات به اشکال دوریک، یونین و کورنتی بوده است.

ستون ها بارزترین نقش را در تعین نوع معماری کلاسیک دارد.

·       پنجره ها

پنجره های مستطیل شکل و چند جداره که با استفاده از اصل تقارن ساخته میشد ازجمله مشخصات بارز سبک معماری کلاسیک است. این پنجره ها دارای ارتفاع بلند نیزمیباشد.

·       موتیف های طراحی

سبک معماری کلاسیک موتیف های طراحی خاص دارد.

سقف های شیبدار، تزیینات اطراف درب ورودی، طراحی های دندانه ای و لبه دار، الگوها مختلف شکسته و لبه های تزیینی درپشت بام ازجمله موتیف های مشهور در طراحی سبک کلاسیک میباشد.

علاوه براین چند مشخصه بارز این نوع معماری عبارتند از:

·       ایوان جلوی بلند ساختمان  با تزیینات بالای درب

·       ساختمان ها ی بزرگ و ساحه وسیع

·       استفاده از طرح های گرد وخمیده در طراحی عناصروالمان های ساختمان

·       نقش ونگارهای متعدد تزیینی درساختمان و المان های ساختمان

ساختمان اکروپولیس درشهرآتن یونان و آمفو تئاترشهرکولوسئوم در شهر رم ایتالیا و ... نمونه های برجسته این سبک معماری دردنیا میباشد و دوره زمانی معماری کلاسیک را بین سالهای 850 پیش از میلاد حضرت مسیح و 476 پس از میلاد حضرت مسیح گفته است.

 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری روم شرق ( Byzantine Architecture )

سبک معماری رومی

سبک معماری روم شرقی( Byzantine Architecture ) که به سبک معماری بیزانس نیز معروف است از جمله معماری معروف جهان میباشد.

 

ویژگیهای معماری روم شرقی:

·       گنبدهای زیاد

·       جزییات تجملی فراوان

·       سقف ها و ستون های بلند با گنبد های زیاد

·       داشتن شکوه و تجملات فراوان وهمچنان استفاده از موزاییک های براق برای تزیین و زیبایی

این نوع معماری بیشتر درقصرهای سلطنتی، کلیساها، مساجد و برخی قصرهای مشهور ومعروف ثروتمندان و اشراف بیشتر مشاهده میشود.

نمونه های بارز این معماری در معماری استانبول به وضوح قابل مشاهده است.

دوره زمانی این سبک معماری از سال 330 الی 1453 میلادی گفته شده است.

مسجد معروف آیا صوفیه شهر استانبول ترکیه، کلیسای سکره کور درپاریس فرانسه و

کلیسای جامع سنت مارکو درایتالیا از نمونه های برجسته این معماری میباشد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری رومانسک ( Romanesque Architecture)

معماری رومانسک

 ( Romanesque Architecture) یکی از سبک های شاخص و معروف در معماری دنیا میباشد. این سبک معماری به سبک رومی وار نیز شناخته میشود.

از ویژگیهای بارز این سبک معماری استفاده از ستون های ضخیم وقطور و بدنه دایروی شکل و گرد میباشد که از دیگر سبک ها متمایز ساخته و زیبایی و جذابیت خاص به این معماری داده است.

این سبک معماری که مربوط قرن وسطا است ساختمان های بصورت ساده و لی بسیار سنگین و بزرگ ساخته شده است که دارای پنجره های کوچک و کمتر میباشد. دوره زمانی این سبک معماری بین سالهای 900 تا 1200 میلادی گفته شده است.

نمونه های معروف این سبک معماری عبارت از برج پیتزا درشهر پیزا ایتالیا، کلیسای جامع دورهام در شهردورهام انگلستان و برخی بناهای دیگر درایتالیا

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

 

معماری گوتیک( Gothic Architecture)

معماری گوتیک

 ( Gothic Architecture) که یکی از پیشرفت های مهم در دنیای معماری بحساب می آید از جمله سبک های مهم معماری در دنیا است که تحولات برجسته و قابل ملاحظه ی را دردنیا بوجود آورد. این سبک معماری از جمله دستاورد های بزرگ اروپاییان در بخش معماری میباشد. 

این نوع ساختمانها بیشتر سبک تر و بلند ساخته میشد که ویژگیها مهم آن داشتن طاق های نوک تیزمیباشد و بیشتر درساختمان های کلیسا ها استفاده شده است.

ساختمان های سبک معماری گوتیک در سال های 1200 الی 1600 ساخته شده است اما زیبایی و محبوبیت که این سبک معماری داشت باعث شد تا  دراواسط قرن 18 تا 20 م دوباره احیا ومرورگردید.

·       ستون های قوسی شکل

·       مناره های مارپیچ

·       ستون های فرعی و باریک

·       طاق های نوک تیز

ازجمله مشخصات بارز این سبک معماری میباشد.

کلیسای نوتردام در پاریس فرانسه، کلیسای ویست مینستر درلندن انگلستان و کلیسای جامع کلن آلمان از جمله نمونه های مشهور این سبک معماری میباشد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

معماری رنسانس ( Renaissance Architecture ) 

معماری رنسانس

 ( Renaissance Architecture )  که نسخه پیشرفته تری از سبک معماری کلاسیک نیزگفته میشود از جمله سبک های  بسیار مهم و مشهور است که ظاهرمعماری کلاسیک را دچار تغییرات نموده و به آن چهره ای تازه بخشید. ظاهرساخمان ها دراین سبک معماری فوق العاده زیبا اما تناسب سازه ها مثل سبک معماری کلاسیک کاملا حفظ گردیده و رعایت شده است.

دراین سبک شاهکارانه ای معماری ازاینکه مردم این دوره از لحاظ فکر، هنر و معماری توجه و احترام خاص به دوره باستان داشتندتاحدی زیادی ویژگیهای سبک معماری کلاسیک حفظ گردیده اما یکتعداد تغییرات قابل ملاحظه دربخش گنبدها، تزیینات وبخشهای دیگربوجودآمده.

دراین سبک معماری ویژگیهای کلاسیک را با موارد عصری و جدید درنظرگرفته است که شاهکار معماری را پدید آورده و ازمحبوبیت خاص برخورداراست.

این سبک بین سالهای 1400 الی 1700 بیشترمورد توجه بود.

کلیسای جامع فلورانس، کلیسای جامع میلان، کلیسای سن پیتر روم و کلیساس مووزه لور پاریس فرانسه ازجمله نمونه های مشهور این سبک معماری میباشد.

 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری باروک ( Baroque Architecture)

معماری باروک

سبک معماری باروک ( Baroque Architecture)  ازجمله سبک های مشهور است که توجه زیاد به نقاشی های ، تزیینات وتجملات درساختمان داشت و به تقارن زیاد اهمیت داده نمیشد.

درسالهای 1600 تا 1750 میلادی ساختمان های زیادی به این سبک ساخته میشد. 

 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری نئو کلاسیک (Architecture Neoclassicism)

معماری نئوکلاسیک

سبک معماری نئو کلاسیک(Architecture Neoclassicism) الهام گرفته از سبک معماری یونان و روم میباشد. این سبک معماری با احترام داشتن به سبک کلاسیک وحفظ آن ویژگیها تغییرات تازه و جدیدی را درمعماری ایجاد کردند.

سقف ها دراین نوع معماری مسطح و افقی بوده و ساخت برج و گنبد معمول نیست.

دراین نوع معماری ساختمانها بشکل بزرگ و عمومی ساخته میشود و دارای ظاهر ساده و لی کاملا زیبا و منظم و جدید است.

ابعاد بزرگ، ستون های یونانی و اشکال هندسی ساده در طراحی ها ازجمله ویژگیهای دیگری ان سبک میباشد.

کاخ سفید درامریکا، دروازه برندنبورگ برلین درآلمان ، موژه آرمیتاژ در سن پیترزبرگ و ... از نموه های مشهور این سبک معماری میباشد.

 

سبک معماری هنرنو( Art Nouveau)

این سبک معماری که دوران زیادی نداشت درآخرقرن 19 پدید آمد و بیشتر در کشور فرانسه ازاین سبک ساخته شده است.

استفاده زیاد از گیاهان در تزیینات و استفاده از تعداد زیادی خطوط انحنا و خمیده گی ها از ویژگیها بارز این سبک معماری میباشد.

 

معماری آرت دکو ( Art Deco)

آرت دکو( Art Deco) از جمله سبک های معماری است که بیشترین نقش و نگار وتزیینات وزرق وبرق را بخود دارد.

استفاده از عناصر واجزایی گران قیمت دراین سبک و دکور وتزیینات ساختمان ها را چند برابر شیک تر وجذاب ساخته اما قیمت ساختمانها را بیشترمیسازد که این ویژگی باعث شد زیاد دوام نیارد و کمرنگ گردد.  دراین سبک از رنگ های زنده و روشن، استفاده از نقش ونگارهای هندسی و کروم زیاد استفاده میشد.

سبک معماری آرت دکو بنا به زرق وبرق داشتن وعظمت وزیبایی زیاد مشهور به سبک معماری تزئینی نیز میباشد.

این سبک معماری درسالهای 1915 1930 بیشتر استفاده میشد.

برج امپایر ستت نیویورک از نمونه های معروف این سبک معماری میباشد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

 

سبک معماری مدرن (Modern Architecture)

معماری مدرن آجودانیه

سبک معماری مدرن (Modern Architecture) یا ( Modernism) ازجمله پرکاربرد ترین و جذاب ترین سبک های معماری است که از تزئینات ظاهری در آن کمتر استفاده میشود.

معماری ویلایی

بدون قید و وابسته بودن به ظوابط خاص ازجمله شاخصه مهم این سبک است که براساس تکنالوژی و فناوری های مدرن در دنیای مدرن بوجود آمده است.

دراین سبک معماری خلاقانه که هدفش بوجود آوردن یک سبک جدید و مدرن است بیشتراز فلز، بتن و شیشه استفاده میشود.

این نوع معماری نسبتاساده و باتزیینات بسیارکم میباشد که آن را بنام معماری مینیمالیسم نیز یاد میکند. استفاده از اشکال و فرم های مربع، مکعبی و مستطیلی و داشتن پنجره های بزرگ از جمله ویژگیهای دیگری این سبک معماری میباشد.

این سبک معماری بیشتر از اوایل قرن بیستم تا 1980 میلادی استفاده گردیده است . کارکرد این معماری اکثرا با ایده های مرکب میشود که کمتر مفاهیم و فرم های تاریخی درآن استفاده شده است.

ساختمان شهرداری شهر بوستون، خانه آبشار در پنسلوانیا و مرکزباربیکن لندن از نمونه های مشهور این سبک معماری میباشد.

این جنبش معماری بیشتر تازگی جهان مدرن را برجسته میسازد و فرم های گذشته، سنت ها ورسوم گذشته را زیاد اهمیت نمیدهد.

چند مورد از ویژگیهای این سبک را با جزییات بیشتر توضیح میدهم.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

   استفاده از مواد صنعتی در ساخت سازه های این سبک معماری

مدرنیسم یا سبک معماری مدرن بر اساس استفاده از مواد صنعتی استواراست. مثلا ساختمان فو ق العاده زیبا و مدرن کریستال پالاس که درشهرلندن موقعیت دارد ودرسال 1851 ساخته شده است از جمله نمونه های مشهور این سبک معماری میباشد.

ساختار این سازه از شیشه و آهن است اما ازبیرون طوری به نظرمیرسد که دیوارهای آن کریستالی است.

این سبک باوجودیکه امروزه تاحدودی کلیشه ای و تکراری بنظرمیرسد و لی بازهم ازجایگاه خاص برخورداراست و درزمانش تحول بزرگ را ایجاد نموده بود.

   مینیمالیسم

عدم تزئینات و سادگی این سبک معماری آن را به یک معماری مینیمال مبدل ساخته است.

  تمرکز برکارایی

در معماری مدرن بیشتر در مورد کارایی و تمرکز براینکه بیشترین استفاده باید از ساختار سازه شود توجه میشود تا هنر و تزئینات که غیراین موارد را برجسته بسازد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

   متمرکز بر روی آینده

معماری کلاسیک و سنتی که از محبوبیت و اهمیت خاصی برخوردار بود و هنوز هم برخورداراست در سبک معماری مدرن به آن اهمیت داده نمیشود یعنی همانطوریکه گفتم این سبک میخواهد بدون وابستگی به تاریخ و سنت های قدیمی آزاد بوده وبیشتر بر روی آینده، علوم روز و صنعت و تکنالوژی تاکید دارد.

 سادگی بدون زرق و برق وتزئینات که در سبک های قبلی بیشترمطرح بود یکی از مهم

 ترین شاخصه های این سبک است . دراین سبک هرآنچه غیراز کارایی داشتن به کار

 میرود موضوعات غیراصلی و اضافی محسوب میشود.

تزئینات، حکاکی ها و برخی نقاشی ها ومجسمه ها خیلی کمرنگ است دراین سبک معماری.

این سادگی و غیرشلوغ بودن وپرهیز از موارد غیرضروری به لحاظ کارایی ساختمان سبب گردیده تا این سبک معماری یک سبک مینیمال نیز گفته شود.

 استفاده از شکل هندسی مربع

کارایی اشکال هندسی مانند مربع و مستطیل و یا هم در برخی موارد مکعب زیاد است .اما بیشترین استفاده را  دراین سبک معماری شکل مربع دارد.

   تراس های بزرگ و بام های فلت

یکی از جذابیت های سبک معماری مدرن در این است که بیشتر بجای استفاده از بام های سنتی و شیروانی، بیشتر از بام های فلت ، فضای تراس های بزرگ و باغچه ها و استخر استفاده میشود .

این ویژگی امروزه از جذابیت ومحبوبیت خاصی برخورداراست که بیشترین مشتری را بین قشر متمول وثروتمند دارد.

  رنگ سیاه و سفید

دو رنگ سیاه و سفید که به نوعی تضاد سنت و طبیعت را دربرابر تکنالوژی علم و صنعت نشان میدهد، بیشترین کاربرد را دراین نوع سازه ها دارد.

رنگ سفید بیشتر برای فضاهای داخلی و رنگ سیاه هم بیشتر برای فضای خارجی درسازه های با این سبک معماری استفاده میشود.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

   هم تیپ بودن

استفاده از ساختارهای تکراری و بایک اندازه و هم شکل از جمله ویژگی های دیگری این سبک معماری میباشد. این ساختارهای هم شکل و تکراری بیشتر در بخش نمای بیرونی و برخی اوقات داخلی و یا هم برخی المان های دیگرمیباشد.

   استفاده از شیشه

بتن و شیشه همراه با فلز از جمله متریال است که بیشترین استفاده را دراین سبک معماری دارد.

استفاده از دیوارهای کاملا شیشه ای که قبلا استفاده نمیشد یک سبک کاملا جدید را در معماری معرفی کرد که قبلا درهیچ سبک معماری به این شکل استفاده نمی شد.

   استفاده از مصالح ساختمانی سبک

استفاده از سبک ترین متریال از تفاوت های عمده این سبک معماری میباشد.

دراین سبک ماهیت هرمواد به شکل خودش حفظ شده و از استفاده غیرضروری یا کارآیی مواد بیشتر بشدت جلوگیری میشود که تاحدی صرفه جوی درمصالح صورت گرفته وبه قیمت ساختمان تاثیر دارد.

خانه اوپرای سدنی استرالیا، تئاتر ملی رویال لندن انگلستان، موزه هنرمدرن برلین آلمان، عمارت بارسلون بارسلون اسپانیا و موزه گوگنهایم نیویورک امریکا از جمله نمونه های مشهور این سبک معماری درجهان میباشد.

این سبک دراوایل قرن بیستم شروع و پس از جنگ جهانی دوم به بالاترین سطح تقاضا و ساخت وساز خود رسید.

 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری هایتک ( High-tech Architecture)

سبک معماری هایتک

سبک معماری هایتک ( High-tech Architecture) که سبک معماری تکنولوژی پیشرفته یا فناوری برترنیزگفته میشود  عبارت از معماری است که تمام ابزارها، متریال و تجهیزات پیشرفته که درسبک های معماری قبلی بیشتر درقسمت نمای داخلی ویا تزئینات داخلی استفاده میشد دراینجا در قسمت نما و بیرون استفاده میشود البته در درون ساختمان نیز اشکال متنوع نظر به ضرورت مورد استفاده قرارمیگیرد.

این سبک معماری شکل توسعه یافته معماری مدرن است. این سبک معماری را میشود پل ارتباط بین معماری های مدرن و پست مدرن نیز گفت یعنی بعد از شکل توسعه یافته معماری مدرن به معماری هایتک و هایتک به سبک معماری پست مدرن تبدیل میشود.

نورپردازی های فوق العاده جذاب و زیبا و استفاده از متریال مانند لوله ها و ساییر تجهیزات وعناصر در قسمت نما استفاده شده و علاوه بر انجام وظیفه اش زیبایی و شکوه خاص به سازه میدهد.

برج ایفل که درسال 1870 ساخته شده است دارای خصوصیات ساختمان های هایتک است واکثرمعماران و مورخان معتقدند که این اولین سازه به سبک معماری هایتک است. اما درواقع اولین نمونه های این سبک معماری در اروپای غربی و همچنان امریکای شمالی ساخته شده است.

این سبک معماری بیشتر درسال های 1965- 1975 ساخته شده است.

نیازمندی باز سازی خانه های تخریب شده بعد ازجنگ جهانی دوم بود. معماران و طراحان خلاق بجای تنها باز سازی ساده بناهای تخریب شده،  به نتیجه رسیدن که باید تغییراتی لازم را درشکل استفاده و نوع مصالح آن ساخمتان ها بوجود بیاورد.

تقاضای مردم امریکا در دهه 1970 ازجمله موارد دیگری بود که سبب شد این سبک معماری بوجود بیاید. تقاضای استفاده از تکنالوژی و فناوری های جدید برای رشد و پیشرفت زمینه فراهم شد تا معماری به سبک معماری پیشرفته مورد استقبال گیرد و این سبک معماری بوجود آمد.

جان کرون وسوزان اسلزین نویسندگان کتاب : هایتک؛ فرم های صنعتی و کتاب های مرجع برای خانه سازی که درسال 1978 توسط دومعمار که علاقمند کارهای ژورنالیستی هم بودند مبدع این سبک معماری به اسم هایتک برای سبک ازاین معماری میباشد. 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

برخی خصوصیات دیگری این سبک معماری عبارتند از:

·       استفاده پرمعنی و روشن از عناصر ضروری ساختمان

·       عدم استفاده از تزئینات غیرضروری و تجملی

·       پرکاربربودن ساختارفلزی دراین نوع سازه ها

·       استفاده از دیوارهای شیشه ای

·       پرکاربرد بودن این سازه ها برای صنایع مختلف، الکترونیکی، نظامی و علوم محض

·       دسترسی بسیار راحت به تمام طبقات و داشتن فضای باز داخلی

·       کانال ها و لوله های استفاده شده علاوه برانجام وظایف اصلی شان زیبای وفرم خاص نیز به سازه یا بنا میدهد.

·       داشتن پوسته سرسخت وغیرقابل نفوذ بیرونی

·       عملکرد بنا بیشترین اهمیت را دارد و فرم هم تابع عملکرد بنا میباشد.

شباهت ها و تفاوت های سبک معماری هایتک با مدرن

درسبک معماری مدرن بیشترین استفاده از مصالح بتن، شیشه و فلز صورت گرفته است.

درصورتیکه در معماری هایتک استفاده ازمصالح کانکریت کمتر بوده و از متریال شیشه و فلز استفاده میشود.

درهردو سبک معماری از قطعات نیز کارگرفته میشود که ازهمدیگر فرق دارد. در سبک معماری مدرن قطعات بصورت پیش ساخته درست شده و باهم متصل میشود.

سادگی و دوری از جزئیات و تزیینات غیر ضروری که در سبک مدرن هم بود از جمله ویژگیهای دیگری این سبک میباشد.

معماران این سبک تلاش میکردند تا به هر ساختمان زیبایی شناسی بطور صنعتی بدهد وازطرف دیگر هم معماران و خلاقان تلاش میکردند تا اندیشه و ایده های جدید را به توانایی فناوری و تکنولوژی در توسعه ورشد جهان ارایه کنند.

که طورمثال میتوان از ژاپن نام برد که همین تکنالوژی را بیشتر توجه داشت و توسعه میداد.

کنزوتانگه یکی ازمعماران معروف ژاپن بود که برای اینکه مردم بعد از جنگ جهانی دوم پیشرفت و توسعه را بیشتر احساس کند پیشنهاد کرد که با استفاده از تکنالوژی های جدید ساختمان ها وسازه های جدید را با توجه به زیبا شناسایی صنعتی بوجود بیارد و اعمار نماید.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری پست مدرن( Post modernism Architecture)

معماری پست مدرن

معماری پست مدرن یا پسا نوگرا که دارای جنبه های از طنز و شوخی نیزمیباشد از انعطاف پذیری وزیبایی خاص برخورداربوده و نواقص و مشکلات که در سبک های قبلی و مدرن هم موجودبودبرطرف ساخته است.

درمعماری پست مدرن دوباره برخلاف برخی سبک ها از تزئینات و زرق و برق ها، رنگ های مختلف و نا مجتانس، اشکال هندسی منظم و غیرمنظم نمادهای که بیشتر زیبایی دارد و ازروابط حتی طنز و ابهام ها کار گرفته شده است. درسبک معماری پست مدرن اشکال مختلف در کنار رنگ های متفاوت وشفاف با ترکیب و زیبایی خاص مورد استفاده قرارمیگیرد که دربرخی سازه ها سبک کلاسیک نیز درآن برجسته است که این سبک از 1960 به بعد بیشتر مورد استفاده قرارمیگیرد.

این سبک معماری درواکنش به نواقص و نادیده گرفتن برخی موارد مهم مثل نادیده گرفتن فرهنگ و تاریخ یا تمدن، یکنواخت بودن و ساییر موارد جامعه توسط سبک مدرن بوجود آمد.

ساختمان MI6  درشهرلندن انگلستان و ساختمان خدمات عمومی پرتلند در نیواورلئان از نمونه های بارز و مشهور این سبک معماری میباشد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سبک معماری آینده گرایی نو

آینده گرایی نو

این سبک معماری دارای پیچ و تاب ها و قوس و انحنا های بسیار زیاد و اشکال هندسی قطعه قطعه و غیرمعمول میباشد و از 1960 به بعد استفاده میشود.

 

سبک معماری ساختارشکن

این سبک معماری که ازجمله جذاب ترین و شگفت انگیزترین سبک های معماری است که مصالح استفاده شده درآن کاملا نور را بازتاب میدهد و دارای اشکال سیال و کاملا شگفت انگیزمیباشد.

حالا میخواهم راجع به سبک های معماری ساختمان ها در محله زیبای آجودانیه که خود بیانگر کیفیت زندگی و پرستِیژ و فرهنگ ساکنان آن نیزمیباشد برای تان توضیحات مختصر بدهم.

کوچه های آجودانیه

طوریکه در ابتدای نوشته یادآوری کردم این محله یکی از محلات لوکس با بافت اکثرا مدرن و منظم شهری، دارای خیابانهای عریض و بدون ترافیک یکی از محلات گرانبهای شهرتهران است.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

سازه های مشهور و باشکوه این محله که با معماری های خارق العاده و زیبا ساخته شده است عبارتند از:

Zino Residence

برج زینو آجودانیه

این ساختمان با طراحی فوق العاده زیبا و لاکچری ساخته شده است که مجهز به سیستم هوشمند و تمام امکانات رفاهی میباشد.

استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزش، میدان بازی، سالن اجتماعات، لابی مجلل، تراس بزرگ و قابل چیدمان، روف گاردن زیبا ، پارکینگ و حیاط بزرگ و کافی شاپ از جمله امکانات عالی این ساختمان میباشد.

متریال برند و خارجی از جمله مزایای دیگری این ساختمان میباشد و واحدهای آن بصورت 4 خواب با متراژ 385 مترمربع ساخته شده است.

Park view Residence

این ساختمان با معماری و نمای زیبا در مکان فوق العاده خوش آب و هوا و ویو بی نظیر در محله آجودانیه در 10 طبقه ساخته شده است.

این سازه با متریال درجه یک و برند با داشتن امکانات رفاهی لوکس استخر، سونا، جکوزی، سالن ورزش، سالن جیم و میدان بازی ، سالن اجتماعات،  لابی مجلل، پارکینگ ، بالکن زیبا و حیاط بزرگ ساخته شده است.

این ساختمان با نمای زیبا و عالی طراحی گردیده است.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

مجتمع مسکونی آجودانیه

مجتمع مسکونی آجودانیه

این مجتمع مسکونی که با نمای آجری و اسکلیت بتنی بصورت تلفیقی ساخته شده است دارای 212 واحد آپارتمان با متراژ های 104 مترمربع تا 170 مترمربع در زیربنایی 38500 مترمربع ساخته شده است. فاز اول این پروژه درسال 73 و فاز دوم آن درسال 74 به کارفرما تحویل داشده شده است.

 

عمارت لیان:

عمارت لیان که با 23 واحد در 10 طبقه با طراحی مدرن و متریال درجه یک ساخته شده و دارای امکانات فو ق العاده عالی از قبیل: استخر، سونا، جکوزی، پارکینگ، سالن اجتماعات، سالن ورزش، میدان بازی، سالن بدنسازی، لابی مجلل، روف گاردن، بالکن و حیاط زیبا میباشد.

این برج مسکونی مجهز به سیستم هوشمند بوده و دارای سیستم مدرن اعلان حریق و سیستم هوشمندB AB میباشد.

طراحی مدرن و پیچیده این برج با نمای کم نظیر عنوان یکی از نماهای برتر را بخود کسب نموده است.

آپارتمانهای این مجتمع 2 خواب، 3 خواب و 4 خواب میباشد.

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

برج رویال آجودانیه

برج رویال آجودانیه که در 11 طبقه و 2 بلوک بصورت فوق العاده زیبا و با تمام امکانات رفاهی ساخته شده است دارای 44 واحد مسکونی با متراژ350 مترمربع میباشد.

مشاعات آبی فعال، طراحی بی نظیر و متریال برند با امکانات عالی تفریحی و رفاهی از مزایای خاص این برج میباشد.

مجتمع تجاری و تفریحی عرش آجودانیه که با معماری مدرن وزیبا ساخته شده است

ساختمان تجاری اداری آگورا، مجتمع آجودانیه ، مهرگان آجودانیه ، مجتمع پاییزان، نگین آجودانیه، برج یاس آجودانیه، مجتمع مسکونی سپهر، باشگاه ورزشی آجودانیه، مساجد و مراکز دینی و برخی خانه های ویلایی قدیمی از جمله ساختمان های ساخته شده است که معماری آنها بیشتر به سبک های: کلاسیک، نیوکلاسیک مخصوصا در دکوراسیون داخلی و مدرن طراحی و با تزئینات و زیبایی های فوق  العاده زیبا ضمن اینکه مکانی لوکس و لاکچری و آرام و لذت بخش را برای ساکنان شان فراهم میکند ، توجه هربیننده ای را نیزبخود جذب میکند.

معماری داخلی جذاب

درآخر باید گفت که درآجودانیه از واحد آپارتمان های 380 مترمربع و 400 مترمربع با طراحی مدرن، کلاسیک و نیوکلاسیک با داشتن تمام امکانات لوکس رفاهی و تفریحی گرفته تا واحد آپارتمان های 80 مترمربع با ساخت قدیمی و معماری ساده یافت میشود و که تعداد این واحد آپارتمانها بسیارکم و بسرعت بجایش برج های باشکوه و سازه های نو با معماری های خارق العاده ساخته میشود. پس آجودانیه ازمحلات گرانبها و لاکچری منطقه یک تهران در شمال شهرتهران است که ساکنان این محله بیشتر قشر اشراف و اعیان و ثروتمندان است که خواهان زندگی مرفه و آرام در مکان خوش آب وهوا با معماری های مدرن و باشکوه و امکانات عالی رفاهی و تفریحی میباشد. 

 

مشاهده سریع کلیه آگهی های ملکی محله آجودانیه تهران

 

 

برای معلومات بیشتر از قیمت ملک، آپارتمان، و خانه در محله آجودانیه اینجا  کلیک کنید.

 

 

 

نویسنده: عبدالقادر " دانشیار" Abdul Qader "Danishyar

جدید ترین ملک های فروش در آجودانيه

جدید ترین ملک های فروش در آجودانيه

ویو ابدی دریاچه/۱۱۸ متر/رینگ اول/طبقات بالا

قیمت کل:
۴٬۷۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۴۰
طبقه 14،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

خرید و فروش آپارتمان ۲۳۵متری آجودانیه نوساز

قیمت کل:
۸۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 5،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان 150متر طبقه پنجم کامل بازسازی شده آجودانیه ،نقشه بینظیر

قیمت کل:
۳۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 5،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

خرید و فروش آپارتمان ۱۸۰متری آجودانیه ویو ابدی

قیمت کل:
۵۳٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 5،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

خرید و فروش آپارتمان ۲۷۵ متری آجودانیه نوساز

قیمت کل:
۸۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 3،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان440متری آجودانیه،طبقه ی آخر

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان 410متری آجودانیه،طبقه ی آخر،دو پارکینگ

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان ۴۳۰متری آجودانیه،چهارخواب

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان۴۵۰ متری آجودانیه،طبقه ی نهم

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان 400متری آجودانیه،چهارخواب،طبق ی آخر

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان ۴۲۰متری آجودانیه،طبقه ی آخر

قیمت کل:
۸۴٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
قیمت متری:
۲۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
تراس،

خرید و فروش آپارتمان ۲۲۰متری آجودانیه تاپ لوکیشن

قیمت کل:
۶۸٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 3،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان 230 متر آجودانیه غرق در نور ،خوش نقشه

قیمت کل:
۴۷٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فروش آپارتمان ۱۹۰ متری آجودانیه

قیمت کل:
۳۲٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 5،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

فورش آجودانیه ۱۲۰ متر ۲خواب زیر قیمت

قیمت کل:
۲۹٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
پارکینگ،
آسانسور،
تراس،

فروش آپارتمان ۸۰ متری/ دو خواب/

قیمت کل:
۱۶٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 2،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

جدید ترین ملک های رهن و اجاره در آجودانيه

جدید ترین ملک های رهن و اجاره در آجودانيه

اجاره آپارتمان اجودانیه ۳۰۰ متر ۴ خواب فول امکانات

رهن:
۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۱۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 9،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

تاپ لوکیشن صداتر ۳۰۰ ۴۰

رهن:
۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 3،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

145 متر اجودانیه، 3 خواب

رهن:
۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۳۵٬۰۰۰٬۰۰۰

رهن و اجاره آپارتمان۱۸۰متر / سه خواب

رهن:
۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 2،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

رهن و اجاره آپارتمان ۱۵۰ متری ،دوخواب/آجودانیه

رهن:
۱٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۳۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 1،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

اجاره آپارتمان ۷۰ متری/ ۲ خواب/ تراس قابل چیدمان

رهن:
۳۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۴۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 2،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

رهن آپارتمان اداری ۷۵ متری آجودانیه

رهن:
۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۳۵٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 1،
پارکینگ،

رهن و اجاره آپارتمان ۱۸۰ متری / آجودانیه

رهن:
۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۴۵٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 2،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

رهن و اجاره آپارتمان ۱۳۰ متری / آجودانیه

رهن:
۲٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 3،
پارکینگ،
آسانسور،
انبار،
تراس،

رهن آپارتمان ۱۹۶ متری آجودانیه،طبقه ی ۶

رهن:
۱٬۵۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۷۰٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 6،
پارکینگ،
انبار،

رهن آپارتمان ۷۰ متری آجودانیه

رهن:
۳۵۰٬۰۰۰٬۰۰۰
اجاره:
۳۹٬۰۰۰٬۰۰۰
طبقه 1،
پارکینگ،
انبار،

محلات دیگر منطقه یک شهرداری تهران

محلات دیگر منطقه یک شهرداری تهران

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در آجودانيه

این منطقه به هنوان یکی از محله‌های خوش آب و هوای شمالی تهران محسوب می‌شود و به اصطلاح جزء مناطق بالاشهر و مرفه نشین تهران به شمار می‌آید. جایی گرفتن محله آجودانیه در منطقه یک تهران، منجر به خوش آب و ه

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در اراج

محله آراج یکی از محله های قدیمی تهران حساب میرود که دارای باغهای و بوستان های زیبای زیادی است و همچنین دارای آب و هوای بسیار خوبی هست ، نام قدیمی این محله ارفعیه بود بعد ها به اراج تغییر نام دادند .

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در ازگل

محله ازگل یکی از مناطق اعیان­ نشین و لاکچری شهر تهران می­باشد که در سمت شمال شرق تهران قرار گرفته است. این منطقه به سبب مجاورت با رشته کوه البرز دارای آب و هوای مناسبی می­باشد که زمستان­های بسیار سردی

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در اقدسیه

اقدسیه، محلی در سمت شمال شهر تهران است که از آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است. اقدسیه، محله‌ای در شمیران است که در شمال شرق شهر تهران قرار گرفته است، جزو منطقه 1 شهرداری و شهرستان شمیرانات بشمار می‌ر

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در الهيه

الهیه محله‌ایی در شمال شهر پایتخت است که از برج‌های مسکونی مدرن، مراکز خرید لوکس و آب و هوای بسیار خوبی برخوردار است، یکی از محله‌های اعیان‌نشین تهران است که افرادی با وضعیت اقتصادی بسیار خوب در آن زن

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در امام زاده قاسم

یکی از محله های شمال شهر تهران است، محلی بسیار مناسب که برای برگذاری مراسمات مذهبی و تفرجگاهی و فرهنگی برای مردم از دیرباز تا به اکنون است. این منطقه به دلیل داشتن آب وهوای کوهستانی و لطیف از دیرباز ت

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در اوین

اوین محله‌ایی در منطقه 1 شهرداری تهران میباشد، این محله در شمال شهرستان شمیرانات جایی دارد. این محله در گذشته دارای باغات و بوستان ها و فضای سبز بسیار زیبای بود که امروزه با تغییرات و توسعه شهر سازی و

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در باغ فردوس

محله باغ فردوس در منطقه ۱ شهر تهران و شمال شهر قرار دارد. محله‌ای که راستایی شمالی – جنوبی دارد و اسم خود را از بنای عمارت باغ فردوس وام گرفته است. بعد از عمارت باغ فردوس مهمترین بخش این محله میدان تج

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در بام تهران

بام تهران به حدفاصل انتهای خیابان ولنجک تا ایستگاه اول تله‌کابین توچال گفته می‌شود. این محله دارای اب و هوای بسیار مطلوبی است، می‌تواند گزینه خوبی برای ترک کردن شلوغی و ترافیک و صدای شهر باشد . البته

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در بلوار اندرزگو

بلوار شهید اندرزگو یکی از خیابان‌های شمال شرقی شهر تهران میباشد. این بلوار که در منطقه ۱ شهرداری تهران جایی گرفته‌است، دارای دسترسی از چهارراه کامرانیه در سمت شرق و پس از گذر از ۳۵ متری قیطریه، به بلو

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در پارک وی

محله‌ایی در شمال شهر تهران است که از امکانات بسیار خوبی برخوردار است، دارای آب و هوای بسیار خوبی است و هر شخصی تمایل دارد در این محله سکونت داشته باشد. به سبب وجود سفارخانه‌های متعدد می‌توانید افراد غ

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در پل رومی

پُلِ رومی نام محله و پلی در شمال شهر تهران و منطقه شمیران است. رودخانه مقصودبیک از زیر این پل میگذرد که ارتباط بین دو سمت خیابان (از سمت خیابان شریعتی به الهیه) را به یک دیگر وصل می کند. چون که سفارت

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در تجریش

محله تجریش مرکز بخش لواسانات شهرستان شمیرانات استان تهران است و در منطقهٔ ۱ شهر تهران واقع شده‌است.درازای محله تجریش 3 کیلومتر میباشد که بر اساس آخرین داده های موقعیت جغرافیایی به دست آمده. میدان تجری

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در جعفر آباد

جعفر آباد از جمله مناطق بسیار زیبای محله شمیرانات است که دارای حکایات جذابی نیز می باشد. خیابان جعفر آباد در ایام قدیم دارای باغ و بوستان های فراوانی بود که دیگر حس و حال قدیمی خود را ندارد زیرا که ای

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در جماران

جماران یکی از محله های خوش آب و هوای منطقه یک تهران است، این قسمت از توابع شهرستان شمیرانات به حساب می رود. این محله به دلیل سکونت امام راحل و آیت الله رفسنجانی برای اکثر مردم شناخته شده میباشد و به ع

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در جمشیدیه

جمشیدیه محله‌ایی است در شمال شهر تهران که در دامنه قله کلکچال از توابع شهرستان شمیرانات است واقع شده است. از جمله شاخصه‌های این محله میتون به پارک زیبا و بزرگ جمشیدیه اشاره کرد که از جاذبه‌های دیدنی

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در چیذر

چیذَر نام محله و دهکده‌ای در شمیران واقع در شمال شهر تهران است. این محله که در شهرستان شمیرانات و منطقه ۱ شهرداری تهران جایی دارد، دارای دسترسی از جهت شمال به خیابان فرمانیه (شهید دکتر لواسانی) و بلوا

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در حصار بوعلی

حصاربوعلی، محله‌ایی در شمال تهران است که از امکانات بسیار خوبی برخوردار است. یک از قدیمی ترین محله های پایتخت محله حصاربوعلی میباشد. محله‌ای در شمال شهر تهران است که در منطقه 1 شهرداری جایی گرفته است.

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در حکمت

محله‌ایی در منطقه یک شهر تهران است، این محله دارای قدمت زیادی است . و همچنین دارای امکانات رفاهی، آموزشی، گردشگری و تاریخی متعددی است.در این محله افراد معروف و بنامی نیز زندگی کرده اند. یکی از نشان ها

خرید و اجاره ملک، آپارتمان در دارآباد

محله دارآباد یکی از محله های شمال شرق تهران میباشد و در ابتدا روستایی بود که پس از رشد و توسعه و ساخت ساز شهری به عنوان یکی از محله های اصلی تبدیل شد. ارتفاع از سطح دریا ازاد این محله نیز 1700 متر میب
سوالات متداول

آیا از سازنده ساختمان آپارتمان بخریم یا باید مالک ضمن موافقت، قرارداد را امضاء کند؟

این سؤال بسیار مهم و جنبه حیاتی دارد. اگر قصد خرید یا پیش‌خرید آپارتمانی را از یک ساختمان دارید و فروشنده آن سازنده همان ساختمان است حتماً به دو مورد توجه کنید، اول این‌که واحدها بین ملک و سازنده تقسیم‌شده باشد و در قرارداد مشارکت یا جداگانه تقسیم‌نامه تنظیم کرده باشند دوم اینکه سازنده حق فروش داشته باشد و اینکه آیا برای فروش شرطی گذاشته‌شده یا خیر. برای مثال ممکن است در قرارداد مشارکت شرط شده، سازنده بعد از ۸۰ درصد پیشرفت یا بعد از مرحله سفت‌کاری حق فروش یا پیش‌فروش واحدهای خود را دارد. اگر این موارد رعایت نشود، مالک می‌تواند از طریق دادگاه ابطال مبایعه‌نامه فی‌مابین سازنده و پیش خریدار را بخواهد.

قصد خرید آپارتمان از خانه‌های مسکن مهر فلان شهر، معامله‌ای صحیح است؟ چه شرایطی را باید رعایت کنم تا با مشکل قانونی مواجه نشوم؟

ازنظر قانون مدنی با وقوع عقد بیع مالکیت کاشانه از فروشنده به خریدار منتقل می‌شود. در خصوص خانه‌های مسکن مهر چون غالباً اسناد مالکیت صادر نشده ازاین‌جهت مشکلاتی برای انتقال رسمی ملک وجود دارد. که توصیه می‌کنیم اولاً قبل از انجام معامله به شرکت قانونی مربوطه که خانه موضوع معامله متعلق به اعضای آن است مراجعه کنید و مالکیت فروشنده را نسبت به آن کاشانه احراز کنید. سپس جویا شوید که قرارداد یا شرطی مبنی بر منع نقل‌وانتقال وجود نداشته و قبلاً هم به کسی واگذار نشده باشد و همچنین اینکه بدهی احتمالی فروشنده به‌عنوان سهامدار چه میزان است و متراژ دقیق و امکانات آن را از مدیرعامل یا نماینده او بپرسید. پس از حصول اطمینان اولیه اقدام به تنظیم مبایعه‌نامه کنید و متعاقباً به دفترخانه اسناد رسمی بروید و یک صلح‌نامه با موضوع صلح حقوق ناشی از عضویت در شرکت تعاونی مسکن فلان را از فروشنده با کلیه اختیارات بعلاوه یک وکالت تام بلاعزل با حق توکیل به غیر با تمام اختیارات دریافت کنید.
فروشنده باید در مبایعه‌نامه شرط کند پس از تاریخ قرارداد مسئولیت هرگونه بدهی، وام، مالکیت و سایر هزینه‌ها بر عهده خریدار است و در صورت عدم پرداخت آن عواقب احتمالی آن ازهرجهت بر عهده خریدار می‌باشد و فروشنده هیچ‌گونه مسئولیتی ندارد.
ضمناً دو طرف پس از اقدامات فوق باید به دفتر شرکت تعاونی مسکن مراجعه کنند و کپی برابر اصل وکالت‌نامه، صلح‌نامه و مبایعه‌نامه را به شرکت تحویل بدهند و مقابل نام فروشنده، نام خریدار درج شود تا مسئولین شرکت متوجه انتقال سهم عضو قبلی بشوند و نامه‌ها و ابلاغیه‌های بعدی را به خریدار تسلیم کنند.

آیا وقتی آپارتمانی را به شخصی به نام الف با مبایعه‌نامه فروختم و هنگام انتقال رسمی از من خواسته شود آن را به فرد دیگری به نام «ج» منتقل کنم آیا امکانپذیر است یا مشکل‌ساز خواهد بود؟

اگر توافقات فوق شفاهی باشد احتمالاً در آینده با خطر شکایت فروش به مال غیر مواجه می‌شویم. چون طی مبایعه‌نامه به فرد الف فروخته‌اید و طی سند رسمی «ج» انتقال داده‌اید ولی هیچ‌گونه مدرکی دال بر این توافق ندارید. پس بهتر است توافقات فوق مکتوب شده و به امضای طرفین و فرد ج برسد. یا اینکه مبایعه‌نامه اول اقاله شود و طرفین اقرار به تسویه‌حساب کامل کنند و سپس مبایعه‌نامه جدید بین مالک و خریدار جدید تنظیم شود تا جلوی هرگونه سوءاستفاده احتمالی و تبانی بین خریدار اول و خریدار دوم گرفته شود تا فروشنده با چالش و تعقیب کیفری فروش مال غیر مواجه نگردد.

یک واحد آپارتمان را از یک سازنده پیش‌خرید کردم و با گذشت شش ماه از پایان قرارداد، تاکنون از تحویل آن به واسطه اختلاف با مالک تخطی کرده است، چه اقدامی لازم است انجام بدهم؟

اگر کاشانه را از سازنده خریده‌اید چنانچه سازنده به‌صورت قدر سهم مثلاً سه دانگ از شش‌دانگ رسماً از کل ملک شریک باشد و نسبت به واحدها تقسیم‌نامه بین مالک و سازنده موجود باشد و طرفین برای مفاد قرارداد مشارکت در ساخت حق پیش‌فروش تمام یا تعدادی از واحدهای خود را داشته باشند، و به هر دلیلی سازنده از تحویل آن به پیش خریدار امتناع کند یا به دلیل اختلاف با مالک نتوانسته پایان کار و صورت‌جلسه تفکیکی و اسناد واحدها را از اداره ثبت دریافت کند، در این صورت باید هم علیه مالک و هم سازنده به‌واسطه شراکت در کل ملک اقامه دعوا شود چون ملک مشاع است و واحدها هنوز تفکیک نشده‌اند.

یک واحد آپارتمان را از مالک یک ساختمان پیش‌خرید کرده‌ام ولی با وجود انقضای مهلت تحویل آن به دلیل اختلاف با سازنده هنوز ملک در مرحله سفت‌کاری متوقف شده و دو طرف علیه هم در دادگاه اقامه دعوا کرده‌اند، حال با توجه به قرارداد پیش‌خرید و تعیین خسارت دیرکرد روزانه آیا می‌توانم علیه مالک اقامه دعوا کنم یا خیر؟

وجود اختلاف و دعوا فی‌مابین مالک و سازنده تأثیری در تعهد فروشنده (مالک) در مقابل پیش خریدار ندارد. بنابراین در غیر موارد فورس ماژور در صورت تأخیر در تحویل کاشانه، می‌توان علیه پیش فروشنده برای مطالبه خسارت در تحویل کاشانه در مرجع قضایی اقامه دعوا نمود.

یک واحد آپارتمان پیش‌خرید کرده‌ام و فروشنده با کلی نواقص و ایراد قصد دارد آن را به اجبار با ارسال اظهارنامه تحویل دهد آیا می‌توانم از تحویل آن امتناع کنم؟

قبل از تحویل آن توصیه می‌کنیم از طریق شورای حل اختلاف محل وقوع اقدام به تأمین دلیل کنید تا یک نفر کارشناس رسمی دادگستری در رشته عمران از محل کاشانه بازدید به عمل آورد و موارد نقض و ایراد احتمالی و این‌که آیا کاشانه در شرایط موجود قابلیت سکونت و بهره‌برداری کامل را دارد یا خیر. برای مثال عدم اخذ گواهی استاندارد آسانسور و نقص در ایمنی آن برای طبقات چهار و بالاتر می‌تواند از موانع بهره‌برداری کامل باشد و خریدار می‌تواند از تحویل واحد خودداری کرده و پس از تأمین دلیل علیه فروشنده در دادگاه اقامه دعوا نماید.

قصد فروش آپارتمانی را دارم و حسب توافق قرار شده خریدار بابت مراحل زمان‌بندی پرداخت ثمن معامله چند فقره چک شخصی به من تسلیم کند اولاً نحوه تکمیل چک چگونه باشد و ثانیاً در صورت برگشت می‌توانم مبایعه‌نامه را فسخ کنم یا خیر؟

چک‌ها باید متعلق به خریدار باشد و مشخصات وی زیر چک درج‌شده باشد و اگر از چک فرد دیگری استفاده می‌کند برای جلوگیری از ادعای سرقتی یا مفقودی یا جعلی بودن چک، حتماً صاحب حساب و صادرکننده چک حضوراً زیر قرارداد را بخواهید امضاء و اثرانگشت نماید. مشخصات چک را در قرارداد بنویسید، و خریدار نیز به‌عنوان ضامن باید پشت چنین چک‌هایی را امضاء کند.
بهتر است در قرارداد ذکر کنید در صورت برگشت هریک از چک‌ها فروشنده ظرف مدت یک ماه از برگشت هر یک از آن‌ها حق فسخ قرارداد را دارد و پرداخت وجه چک پس از برگشت تأثیری در اعمال خیار فسخ برای فروشنده ندارد.

قصد فروش یک واحد تجاری‌ام را دارم آیا شیوه معامله و نوع قرارداد آن با واحدهای مسکونی تفاوت دارد؟

در سامانه ثبت معاملات کشور یک نوع مبایعه‌نامه برای کلیه آپارتمان‌ها با هر نوع کاربری اعم از مسکونی، تجاری، اداری و غیره قرار داده‌شده است که صرفاً در هنگام تنظیم مبایعه‌نامه در قسمت کاربری باید قید شود تجاری. همچنین اگر سرقفلی ملک در اختیار شخص ثالثی است حتماً باید این موضوع در مبایعه‌نامه قید شود وگرنه می‌تواند از موارد تدلیس و کلاه‌برداری تلقی شود و فروشنده تحت پیگیری قانونی قرار گیرد و خریدار نیز باید به این موضوع توجه کرده و تأکید کند که در قرارداد نوشته شود کل شش‌دانگ واحد تجاری با کلیه حقوق متصوره قانونی و صنفی اعم از سرقفلی و کسب و پیشه به خریدار انتقال یافت.

من مشاور املاک هستم و قصد تنظیم مبایعه‌نامه‌ای را دارم که در پشت سند آن قید شده منافع این ملک تا ۵۰ سال به فلانی صلح شده است آیا مالک می‌تواند اقدام به فروش آن به غیر کند؟

اگر صرفاً منافع آن صلح شده، فروش عین ملک فاقد اشکال قانونی است و می‌توان بدون اجازه متصالح اقدام به تنظیم مبایعه‌نامه کرد ولی تحویل آن و استفاده از منافع آن موکول به اجازه و رضایت کتبی متصالح است وگرنه می‌تواند از مصادیق انتقال مال غیر باشد. لذا اگر متصالح رضایت به استفاده خریدار ازملک را دارد باید حتماً ذیل قرارداد را امضاء و اثرانگشت نماید و اگر رضایت ندارد، مشاور املاک باید حتماً در قرارداد به صلح منافع آن اشاره‌کرده و تحویل ملک و استفاده از آن را مشروط به اجازه متصالح کرده و هرگونه اقدام برخلاف مفاد قرارداد بدون اجازه متصالح را از خود سلب نماید.

آپارتمانی را طی یک قرارداد از مالک رسمی آن خریدم اما شش ماه بعد فردی علیه من و مالک تحت عنوان فروش و انتقال مال غیر در دادسرا شکایت کرده و اکنون با دادن وثیقه آزادم، تکلیف ملک و پولی که پرداخت کرده‌ام چیست؟ من اطلاعی از معامله قبلی مالک با شاکی نداشته‌ام

این عمل مصداق فروش مال غیراست و فروشنده قطعاً مجرم محسوب می‌شود مگر اینکه قبلاً به طریقی معامله اول فسخ و یا اقاله شده باشد که شکایت فوق منتفی می‌شود. اما در صورت احراز سوءنیت فروشنده و پذیرش شکایت، چنانچه خریدار آگاه به مالک نبودن فروشنده و تعلق ملک به غیر باشد او نیز مجرم شناخته می‌شود و معامله آن‌ها قابل‌ابطال است و خریدار دوم فقط می‌تواند وجه پرداختی خود را از فروشنده مطالبه کند ولی اگر آگاه به فروش مال غیر نباشد علاوه بر اصل وجوه پرداختی بابت معامله، می‌تواند خسارات وارده ازجمله حق‌الزحمه مشاور املاک، هزینه نقل‌وانتقال و غیره را نیز دریافت کند.