التهابات بازار اجاره مسکن سال 1403 نیز تکرار می‌شود

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، اجاره‌بها با توجه به افق دید افزایشی قیمت مسکن در سال 1403، روندی افزایشی را طی می‌کند و در نتیجه امسال نیز برای مستاجران سال سختی را رقم خواهد زد.

تورم اجاره‌بها در سال 1402 افزایش افسارگسیخته‌ای را تجربه و مستاجران زیادی را سرگردان کرد. آمارها در این حوزه حاکی از آن است که نرخ اجاره‌بها طی یک سال گذشته، جهش 52 درصدی را تجربه کرده است. منصور غیبی، تحلیلگر بازار مسکن در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز عنوان کرده است که امسال نیز سال سختی برای مستاجران خواهد بود.

قیمت مسکن در سال 1402 با تاثیر از سیاست سرکوب قیمتی دولت سیزدهم، افزایش چشمگیری را تجربه نکرد. آمارهای منتشر شده از سوی بانک مرکزی حاکی از آن است که متوسط قیمت مسکن طی این بازه یک ساله، رشد 13 درصدی را تجربه کرده است؛ با این حال، حرکت کند مسکن باعث نشد ترمز تورم اجاره‌بها نیز کشیده شود.

بررسی‌های دنیای اقتصاد نشان می‌دهد، بازار اجاره مسکن در دولت سیزدهم، رکورد بیشترین رشد اجاره‌بها را در تاریخ ثبت داده‌های رسمی از اجاره، به ثبت رسانده است. ارقام رسمی مربوط به تورم اجاره مسکن در تهران نشان می‌دهد، از سال ۱۴۰۰ تا پایان ۱۴۰۲، اجاره‌بها، سالانه به ترتیب ۴۵ درصد، ۴۴‌درصد و ۵۲‌ درصد جهش کرده است.

با این شرایط سوال اینجاست که رشد اجاره‌بها در سال 1403 به جهش خود ادامه خواهد داد؟

 

افزایش التهابات مسکن

انتظارات تورمی نسبت به سال گذشته بالاتر است

 

منصور غیبی، کارشناس و تحلیلگر حوزه مسکن درباره وضعیت بازار مسکن در سال 1403 به «تجارت‌نیوز» گفت: «آنچه انتظارات را طی سال 1403 در حوزه اقتصاد مسکن نسبت به دو تا سه سال قبل سنگین‌تر می‌کند، به چند مورد بازمی‌گردد. از جمله اینکه ریاست جمهوری وارد چهارمین سال دوره خود می‌شود و وعده سنگین چهار میلیون واحد مسکونی بر دوش دولت همچنان پابرجاست. پروژه نهضت ملی مسکن هنوز تحقق عملیاتی و فیزیکی پیدا نکرده و به نوعی هنوز در فاز مطالعات و مقدمات قرار دارد.»

وی افزود: «از سوی دیگر انتظارات تورمی در جامعه با نشانه‌هایی که وجود دارد، نسبت به سال گذشته بالاتر است و این نمود ممکن است هیجانات و التهابات بازارهای موازی را افزایش دهد.»

بازار اجاره در سال 1403 ملتهب است

غیبی در خصوص افق دید بازار اجاره در سال 1403 توضیح داد: «اوایل سال 1403 وارد تغییر و تحولات اجاره‌نشینی می‌شویم که به تبعیت از دو موردی که ذکر شد، باعث می‌شود اجاره‌بها برای مستاجران سنگین‌تر شود. در این حوزه نیز پیش‌بینی می‌شود بازار با التهاباتی روبه‌رو باشد.»

وی افزود: «راه‌حل فروکش این التهابات که در دولت قبل پیشنهاد می‌شد، اعطای تسهیلات بود. پول‌هایی که به بهانه رهن اجاره‌نشینی به مستاجران تخصیص می‌دهند، خود باعث افزایش انتظارات بین موجران و افزایش قیمت می‌شود.»

این تحلیگر بازار مسکن عنوان کرد: «در نهایت نیز این سیکل مکرر باعث سنگینی بر دوش مستاجران می‌شود و کمکی به آنها نمی‌کند.»

 

افزایش اجاره بهای مسکن در سال 1403

نمایش سیاست‌های دولتی در بازار مسکن بلااثر است

 

غیبی همچنین در زمینه تاثیر سیاست‌های دولتی بر بازار مسکن گفت: «در این بین سیاست‌های حمایتی و نظارتی دولت نیز راه حلی برای مشکلات بازار مسکن نیست.»

وی افزود: «برای مثال دگرگونی‌هایی که چندی پیش در ساختار کد رهگیری از سوی صنف اتحادیه حاکم شد، منجر به بلاتکلیفی این صنف شد. همچنین نداشتن اشراف و تجربه وزارت راه و شهرسازی برای راهبری صنعت و بازار مسکن باعث شده است این مجموعه خوب پیش نرود و بلاتکلیفی برای مستاجران، خریداران و متعاملان مسکن در جامعه پیش بیاید.»

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند، اجاره‌بها با توجه به افق دید افزایشی قیمت مسکن در سال 1403، روندی افزایشی را طی می‌کند و در نتیجه امسال نیز برای مستاجران سال سختی را رقم خواهد زد.

همچنین برخی دیگر از فعالان این حوزه می‌گویند یکی از اصلی‌ترین راه‌هایی که می‌توان با استفاده از آن اجاره‌بها را در جامعه کنترل کرد، افزایش عرضه واحدهای مسکونی در جامعه است، اما همان‌طور که گفته شد تا کنون هیچکدام از اقدامات دولت، به رشد عرضه منجر نشده است.

 

جهت مشاهده سایر خبرها، به قسمت اخبار سایت شیش دنگ مراجعه نمایید

سایر مطالب در اخبار

جاده سلامت دبی (لوپ) || طولانی ترین مسیر دوچرخه سواری شهری جهان

لوپ دبی (Dubai Cycle City) که با نام (The Loop) نیز شناخته می‌شود، طرحی بلندپروازانه برای ایجاد بزرگراهی سرپوشیده به طول 93 کیلومتر است که به طور کامل با انرژی خورشیدی کار می‌کند و به دوچرخه‌سواری و

شورای عالی کار در خواب، کارگران در تب و تاب تورم

در حالی که تورم افسارگسیخته، سفره‌های کارگران را کوچک‌تر و کوچک‌تر می‌کند، شورای عالی کار همچنان در خواب زمستانی به سر می‌برد. بی‌توجهی به برگزاری نشست‌های سه‌جانبه و بی‌اعتنایی به مطالبات بحق کارگران

گشایش دروازه‌های امید: افتتاح همزمان هزاران واحد مسکن مهر در پردیس و مهستان

امروز، روز بزرگی برای متقاضیان مسکن مهر در شهرهای جدید پردیس و مهستان است. پس از سال‌ها انتظار، بالاخره کلید خانه‌هایشان را دریافت می‌کنند. این رویداد مهم، نویدبخش آینده‌ای روشن برای توسعه این شهرها و

کارت اعتباری برای بازنشستگان: خدمات جامع صندوق بازنشستگی کشوری

به گزارش شش دنگ، صندوق بازنشستگی کشوری در اقدامی قابل تحسین و با هدف حمایت از معیشت بازنشستگان تحت پوشش خود، تفاهم‌نامه‌ای با بانک صادرات ایران به امضا رسانده است. این تفاهم‌نامه، دریچه‌ای جدید به سوی

بازآفرینی شهری، راهکار نجات بافت‌های فرسوده تهران

به گزارش شیش دنگ، تهران، پایتخت پرجمعیت ایران، با چالش جدی فرسودگی بافت‌های شهری دست و پنجه نرم می‌کند. این ابرشهر که قلب تپنده اقتصاد و فرهنگ کشور محسوب می‌شود، اکنون با معضل بزرگی روبروست که زندگی ش

تهران، شهر گران: اجاره نشینی برای طبقه متوسط دشوارتر می‌شود

تورم و افزایش قیمت‌ها، به ویژه در بازار مسکن، همچنان به عنوان یک مانع بزرگ در برابر خانه‌دار شدن طبقه متوسط خودنمایی می‌کند. این موضوع باعث شده تا بسیاری از خانواده‌ها با دغدغه جدی تامین مسکن مناسب و

اداره ثبت اسناد و املاک تهران: راهنمای جامع برای ثبت و انتقال مالکیت

در قلب تپنده تهران، جایی که هر کوچه و خیابان روایتگر تاریخ و مالکیت است، اداره ثبت اسناد و املاک تهران به عنوان یک نهاد حیاتی و تاثیرگذار، نقشی کلیدی در حفظ حقوق مالکیت و اعتبار معاملات ایفا می‌کند. ا

فیلیپین، کشوری مجمع الجزایری | مروارید دریاهای جنوب شرق آسیا

فیلیپین از لحاظ فرهنگی کشوری متنوع و پر از جذابیت است.

کشور ژاپن، غول اقتصادی جزیره‌ای در شمال غربی اقیانوس آرام [کشور آفتاب تابان]

ژاپن یک کشور پیشرفته صنعتی در شرق آسیا می باشد که با جمعیتی حدود 120 میلیون نفر، یکی از پرجمعیت ‌ترین کشورهای جهان محسوب می‌شود.

زمرد استوا یا جمهوری اندونزی، کشوری فراقاره‌ای در مجمع الجزایر مالایی

زندگی در اندونزی دارای ویژگی ‌های منحصر به‌ فردی می باشد که می‌تواند برای افراد با پیشینه‌ های مختلف جذاب باشد.

فوق پیشرفته مستقل جهان در آسیای شرقی، جمهوری خلق چین، کشور اژدهای قرمز

چین همچنان یکی از سریع ‌ترین اقتصاد های در حال رشد دنیا می باشد و رشد اقتصادی سالانه ی بین 5 تا 6 درصد را تجربه می‌کند.

بافت فرسوده چیست؟ عوامل شکل‌گیری بافت فرسوده و راهکارهای احیای آن

شهرها، همچون موجودات زنده، در طول زمان تغییر و تحول پیدا می‌کنند. در دل این تغییرات، گاهی بخش‌هایی از شهر، همچون قلبی فراموش شده، به حال خود رها می‌شوند و به تدریج رو به زوال می‌گذارند. این بخش‌های فر